Pripravte sa na návštevu knižnice

V prípade, že ešte nie ste používateľom Ľubovnianskej knižnice, ale chcete sa ním stať, môžete využiť možnosť registrácie cez predregistračný formulár.  Pri najbližšej návšteve knižnice je potrebné si aktivovať Vašu predregistráciu a predložiť platný občiansky preukaz. Cena registrácie je na základe platného Cenníka služieb a poplatkov.

Ako sa pripraviť na návštevu knižnice

Keď sa na návštevu vopred (v pohodlí domova) pripravíte, s výberom kníh budete určite spokojnejší a v knižnici nestratíte veľa času. Pokúste sa vyhľadávať konkrétne tituly v on-line katalógu knižnice

Dokument, o ktorý máte záujem a nenachádza sa vo fonde Ľubovnianskej knižnice, si skúste vyhľadať:

Ako sú uložené knihy

Ľubovnianska knižnica ponúka knižničný fond vo voľnom výbere na absenčné požičiavanie (domov). Fond všeobecnej študovne a časť fondu regionálnej literatúry je určený len na prezenčné štúdium (v knižnici).

Krásna literatúra pre mladší školský vek (detská beletria)

je uložená (v samostatnej miestnosti s kútikom na hranie) abecedne podľa prvých dvoch písmen z názvu knihy. Pre lepšiu orientáciu sú z fondu vyčlenené leporelá, poézia a viacjazyčná literatúra. ( napr. Katarína Kerekesová: Mimi & Líza – MI )

Krásna literatúra pre starší školský vek (detská beletria)

je uložená abecedne podľa prvých dvoch písmen priezviska autora. Knihy, ktoré nemajú jedného autora, sú zaradené podľa prvých dvoch  – troch písmen z názvu knihy.
Pre lepšiu orientáciu sú z fondu vyčlenené knihy poézie, niektoré edície (Hrôzostrašná história, Príšerná veda, Desivé umenie…)
(napr. Všetky pekné baby sú blondínky : poviedky pre deti.  – POV)
Samostatne je uložená literatúra pre mladých dospelých (young adults). Tieto knihy sú označené bielzm pásikom. (Natalja Ščerba: Časodejovia [1] Kľúč k času  ŠČ )

Náučná literatúra pre deti a mládež

je uložená podľa zásad Medzinárodného desatinného triedenia (MDT), ktoré všetky oblasti ľudského poznania vyjadruje číselnými znakmi – triedami. V rámci triedy sú knihy členené abecedne podľa priezviska autora alebo názvu knihy. (Tom Jackson: Ilustrovaná kniha , Zvieratá 592/J )

Krásna literatúra pre dospelých

je uložená abecedne podľa prvých dvoch písmen z priezviska autora. Knihy, ktoré nemajú jedného autora sú zaradené podľa prvých dvoch písmen z názvu knihy. Pre lepšiu orientáciu sú z fondu vyčlenené detektívky, divadelné hry, poézia a najnovšie knihy slovenských autoriek. (Helen Fieldengová: Dieťa Bridget Jonesovej  –  FI )

Náučná literatúra pre dospelých

je uložená podľa zásad Medzinárodného desatinného triedenia (MDT), ktoré všetky oblasti ľudského poznania vyjadruje číselnými znakmi – triedami. V rámci triedy sú knihy členené abecedne podľa priezviska autora alebo názvu knihy. (napr. kolektív autorov: Gorali : veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc  – 390/G/ FV )

• Samostatne (vo všeobecnej študovni) je uložený fond regionálnej literatúry.
  • Knihy veľkého formátu ( väčší ako A4) sú uložené v spodných policiach a označené FV.